Змінено вимоги до застосування національних стандартів

24 грудня 2019

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про стандартизацію».

За словами Роксолани Підласої, заступниці голови комітету з питань економічного розвитку у Верховній Раді України IX скликання, цей Закон – це завершення реформи технічного регулювання. Від прийняття цього закону виграє бізнес – йдеться про так званий промисловий безвіз. Загалом передбачається внести зміни до 127 законів.

Положення Закону спрямовані на приведення національної системи стандартизації у відповідність до міжнародної та європейської практики, зокрема:

– добровільність застосування національних стандартів;

– недопущення погодження проектів національних стандартів з державними органами;

– недопущення нормативно-правового регулювання відносин, пов’язаних із розробленням стандартів підприємств, установ та організацій і технічних умов;

– скасування галузевої стандартизації, у зв’язку з чим протягом 15 років центральні органи виконавчої влади мають право у відповідних сферах діяльності та в межах своїх повноважень перевіряти, переглядати свої галузеві стандарти з метою переведення їх на національний рівень або на рівень підприємств чи скасування.

Добровільне застосування стандартів відповідає вимогам Угоди про технічні бар’єри в торгівлі СОТ, а також європейським принципам стандартизації.

Відповідно до європейської практики посилання на певні стандарти в актах законодавства, зокрема директивах ЄС, є поодинокими випадками. При цьому застосування відповідних стандартів є обов’язковим.

Згідно із Законом законодавчі акти не повинні містити положень, які передбачають:

-що продукція, процеси, послуги мають виготовлятись, проводитись, надаватись відповідно до нормативних документів (національних стандартів, кодексів усталеної практики, галузевих нормативних документів, стандартів, прийнятих підприємствами, установами та організаціями) без посилання на відповідні нормативні документи;

-погодження національних стандартів, стандартів, кодексів усталеної практики і технічних умов підприємств, установ та організацій з будь-якими установами;

-процедури розроблення (зокрема вимоги щодо змісту, форми, структури, погодження), прийняття, перевірки, перегляду, скасування та застосування стандартів, кодексів усталеної практики та технічних умов, прийнятих підприємствами, установами та організаціями;

-нагляд за дотриманням стандартів та штрафні санкції за недотримання вимог стандартів.

Прийняття Закону забезпечить приведення законодавчих актів у відповідність до Закону «Про стандартизацію».

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/, https://www.sop.com.ua/.