Чи можна звільнити з роботи жінку, яка має дитину з інвалідністю, під час дії воєнного стану?

15 квітня 2022

Звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (та у разі надання відпустки без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи роботодавця не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням (стаття 184 КЗпП України).
Підстави для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця передбачені статтями 40 і 41 КЗпП України. На звільнення працівників з інших підстав вимоги статті 184 КЗпП України не розповсюджуються.
Виключенням із загального правила є звільнення у зв’язку із закінченням строку трудового договору, оскільки звільнення на підставі цієї статті допускається з обов’язковим працевлаштуванням. На період працевлаштування за працівниками зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.
Визначення поняття одинокої матері на законодавчому рівні відсутнє, але відповідно до пункту 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9, одинокою матір’ю потрібно вважати жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.

Коментарі

  1. Людмила 22.08.2022 о 22:25

    Роз’ясніть будь ласка. Я сама виховую дитину. На даний час ми з дитиною є ВПО. Працюю в закладі освіти. Заклад на простої з березня. Керівник закладу ставить переді мною вибір. А бо я повертаюсь, або звільнення. Чи має право керівник звільнити мене з роботи?
    Дякую.

    • dnop-admin 23.08.2022 о 09:56

      Ваше питання перенаправлено інспектору праці для надання кваліфікованої відповіді

  2. Анна 09.09.2022 о 23:37

    Я мати дитини інваліда, виховую його сама. Була за кордоном в евакуації . Коли повернулася на роботу мою ставку скоротили на 0,5. А на моє місце взяли іншу людину. Яки права я маю? Чи можу я вимагати свою колишню ставку?

    • dnop-admin 12.09.2022 о 09:56

      Ваше питання перенаправлено інспектору праці для надання кваліфікованої відповіді

  3. Тетяна 26.09.2022 о 02:26

    Доброго дня. Я розведена жінка, сама виховую дитину 11 років без аліментів від колишнього чоловіка. З 24 лютого я є ВПО разом з дитиною. Оформлена менеджером в банку. До 30 вересня в мене оформлена відпустка за свій рахунок, по закінченні якої мені роботодавець поставив умову звільнитися за угодою сторін. На моє прохання оформити “призупинення трудового договору до закінчення воєнного стану”, або “відпустку до закінчення воєнного стану”, роботодавець відмовив, наполягає на звільненні.
    Чи має право роботодавець в даному випадку звільнити мене з роботи? Дякую.

    • dnop-admin 26.09.2022 о 09:51

      Ваше питання перенаправлено інспектору праці для надання кваліфікованої відповіді

  4. Тетяна 26.09.2022 о 02:26

    З 24 лютого я є ВПО разом з дитиною. Оформлена менеджером в банку. До 30 вересня в мене оформлена відпустка за свій рахунок, по закінченні якої мені роботодавець поставив умову звільнитися за угодою сторін. На моє прохання оформити “призупинення трудового договору до закінчення воєнного стану”, або “відпустку до закінчення воєнного стану”, роботодавець відмовив, наполягає на звільненні.
    Чи має право роботодавець в даному випадку звільнити мене з роботи? Дякую.

    • dnop-admin 26.09.2022 о 09:51

      Ваше питання перенаправлено інспектору праці для надання кваліфікованої відповіді

  5. Ельвіра 30.09.2022 о 14:23

    Добрий день. Мати-одиначка, дитина 4 роки – вимога звільнення,на що я відмовилась. Починають створювати перешкоди з метою виставити мене некомпетентною. Працюю на підставі Трудового договору, що укладено на підставі ст.60-2 Трудового кодексу. Але в мене вимагають 4денної роботи в офісі (мене єдиної з колективу 5 чол), та тільки в п’ятницю дистанційно. Враховуючи воєнний стан, у випадку форс-мажору – я далеко від дитини в офісі. Чи можуть мене звільнити, якщо я відмовляюсь працювати в офісі, а залишуся не дистанційній роботі. Та чи взагалі, чи вірно я розумію, що звільнити мати-одиначка в умовах війни можливо тільки в разі ліквідації підприємства, та що знизити мені зарплатню одним днем теж неможливо. Та, якщо з поважної причини, я буду полишати офіс на час менше 3х годин, то це також не вважатиметься прогулом, та й за це не звільнять. Поважна причина – дитину показати лікарю.

    • dnop-admin 30.09.2022 о 14:58

      Ваше питання перенаправлено інспектору праці для надання кваліфікованої відповіді

  6. Юлія 04.10.2022 о 09:29

    Доброго дня! Я є мати-одиначка дитини 10 -ти років. Надала роботодавцю заяву, щодо переведення мене на дистанційну форму роботи, оскільки офіс в якому я працюю знаходиться в приміщенні ОВА(центрі прийняття військових рішень), що несе загрозу для мого життя. Работодавцем було відмовлено, посилаючись на те,що м.Кропивницький не є зоною бойових дій та не перебуває в окупації. Але в наслідок реорганізації установу в якій я працюю будо приєднано до м.Миколаїв та штатний розклад в нас єдиний. Згідно наказу роботодавця працівники м.Миколаїва працюють дистанційно, а Кропивницького очно. Чиє це законно? Чи можливо розділяти працівників однієї установи за формами роботи? Та чи є законною відмова на заяву щодо дистанційної роботи для матері-одиначки? Дякую.

    • dnop-admin 04.10.2022 о 09:48

      Ваше питання перенаправлено інспектору праці для надання кваліфікованої відповіді

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *