Дотримання безпеки та гігієни праці за низької температури

27 листопада 2019

У відділі з питань гігієни праці Головного управління Держпраці у Київській області повідомляють, що у зв’язку зі зниженням температури повітря все актуальнішою стає проблема безпечного виконання робіт на відкритих майданчиках, в приміщеннях з пониженою температурою повітря. Низька температура повітря робочої зони належить до фізичних шкідливих та небезпечних виробничих факторів. Шкідливі умови праці передбачають роботу при температурі повітря нижче -10°С. Якщо температура опускається нижче -30°С, то такі умови праці визначаються як «небезпечні». У такому випадку допускається виконання лише невідкладних робіт.
В пункті 6.3 розділу ІІ Гігієнічної класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу (далі — Гігієнічна класифікація), затверджена наказом МОЗ України від 08.04.2014 № 248 зазначено, що класи умов праці можна визначити, керуючись: додатком 7 до Гігієнічної класифікації, коли йдеться про виконання робіт у виробничих приміщеннях в холодний період працівниками, що не мають спецодягу; додатком 8 до Гігієнічної класифікації, коли йдеться про роботу на відкритій території, в неопалюваних та охолоджених приміщеннях у холодний період року.
Законодавством передбачено певні обов’язки роботодавців щодо охорони праці, життя і здоров’я людей, які працюють взимку на відкритому повітрі.
Основними заходами попередження несприятливої дії охолодження на організм людини є:
дотримання допустимих параметрів мікроклімату у виробничих приміщеннях;
профілактика вихолоджування виробничих приміщень шляхом теплоізоляції підлоги, стіп, вікон та ін.;
обладнання місцевого опалення на фіксованих робочих місцях;
обладнання приміщень для обігрівання у великих цехах без фіксованих робочих місць (холодильники, збагачувальні фабрики) та під час роботи на відкритому повітрі;
застосування індивідуальних засобів захисту від холоду;
здійснення заходів щодо загартовування організму, адаптації його до перебування в умовах низької температури повітря;
організація попередніх та періодичних медичних оглядів осіб, що працюють в умовах впливу низьких температур; періодичні медичні огляди проводять один раз на рік відповідно до п. 5.8 додатку 4 наказу МОЗ України від 21.05.2007р. №246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій».
Відповідно до ст. 168 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), працівникам, які працюють в холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, мають надаватися спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються у робочий час.
При попередньому медичному огляді осіб, які працевлаштовуються, слід враховувати перелік протипоказань для роботи в умовах дії холодового фактору.

Перша допомога при переохолодженні організму

– Якщо у потерпілого спостерігаються ознаки переохолодження в першу чергу його необхідно помістити в тепле приміщення і зігріти;
– З постраждалого потрібно зняти взуття і холодний одяг;
– Якщо у людини сильно замерзли пальці ніг і рук, добре розітріть їх серветкою змоченою в спирті;
– Потім сильно завмерлі ділянки тіла необхідно помістити в теплу воду.
Температуру води поступово необхідно підвищувати до 37 С. Дана процедура не повинна у вас зайняти більше, ніж півгодини.
– Знову розтираємо завмерлі ділянки серветкою, поки до них не повернеться чутливість;
– На пошкоджені ділянки шкіри накладаємо стерильну суху пов’язку і добре укутуємо потерпілого ковдрами;
– Необхідно стежити за тим, щоб обморожені ділянки шкіри були нерухомі, щоб уникнути крововиливу;
– Дайте постраждалому попити молоко або чай. Тепла рідина буде сприяти відновленню кровообігу, а також заповнить організм відсутнім теплом;
– Якщо потерпілий знаходиться в несвідомому стані, не прощупується пульс, необхідно зробити штучне дихання і непрямий масаж серця.

При переохолодженні категорично заборонено:

– Пити спиртні напої;
– Активно рухатися;
– Використовувати гарячі пляшки для зігріву;
– Приймати гарячий душ або ванну.
Після того, як перша допомога була надана, потерпілого обов’язково потрібно доставити в лікарню, навіть якщо його стан, на перший погляд, значно покращився. Переохолодження тіла може мати наслідки, які правильно визначити здатний тільки лікар.